KOOP-DES PROJELERİMİZ GEÇTİ

16 Ekim 2020

KOOP-DES PROJELERİMİZ GEÇTİ
DÖRT KADIN KOOPERATİFİMİZE HİBE DESTEĞİ

 

KIRIKKALE KADIN KOOPERATİFLERİNE BÜYÜK DESTEK

 

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan Kooperatiflerin Desteklenmesi (KOOP-DES) Hibe Programı kapsamında başvuru yapan ve Projeleri kabul edilen Sulakyurt, Delice, Karakeçili ve Keskin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri  400 bin TL ye yakın hibe desteği almaya hak kazandı.

 
 
Bakanlığımızca,  Ülkemizde kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefi çerçevesinde ülke kooperatifçiliğinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kooperatiflerin desteklenmesi programını (koop-des) hayata geçirilmişti.
 
Bu doğrultuda; Koop-Des çerçevesinde ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatiflerin;
 
  • Makine ve/veya ekipman ile ilgili mal alımlarına, Ortaklarının en az % 90’ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerin işletecekleri yatırım malı alımlarına yönelik destek verilmektedir.
 
  • Proje tutarlarının üst sınırları içerisinde, kalkınmada öncelikli yöre şartı aranmaksızın ortaklarının en az % 90’ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerde ise % 75’i bakanlığımızca hibe olarak karşılanmaktadır.
 
İLİMİZDE DÖRT KADIN KOOPERATİFİNE HİBE DESTEĞİ
 
Bu kapsamda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliği ve Kadın Kooperatiflerimizle birlikte hazırladığımız projeler Bakanlığımızca yapılan değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda ilimizden 4 kadın kooperatifimiz hibe desteği almaya hak kazanmıştır.
 
İlimizde geçen yıl kurduğumuz,  Sulakyurt, Keskin, Karakeçili Ve Delice Kadın Girişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatiflerimize  toplamda 400 bin TL yakın hibe desteği almaya hak kazanmışlardır.
 
 

HİBE ALMAYA HAK KAZANAN KOOPERATİFLER İÇİN İMZA TÖRENİ 

Hibe desteği almaya hak kazanan kooperatifler ilçelerde yerlerinde ziyaret edildi.  İlçe Kaymakamlarıyla birlikte  Kadın Kooperatifleri ile Ticaret İl Müdürlüğü arasında Hibe Desteği imza töreni gerçekleştirildi. Program sayesinde kooperatifler için projede yazılan gerekli olan ekipmanlar tedarik edilecektir.
 
Bu çerçevede ,
  • Keskin Kadın Girişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatif  nohut, mercimek, kuru fasulye gibi ürünlerin paketlenebilmesi için iki adet paketleme makinası alınacaktır.
  • Sulakyurt KadınGirişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatifi ise, Turşu Atölyesi kurulabilmesi için Havalı Yıkama Makinası, İğneleme Makinası, Salamura Tankı gibi gerekli donanım alınacaktır.
  • Karakeçili Kadın  Girişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatif kooperatifimize ise, peynir yapımına yönelik makine alımı yapılacaktır.
     
  • Delice Kadın Girişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatif için kurmuş oldukları kafe-lokanta işyerleri için mutfak eşyaları, sanayi fırını vb.  mal alımı yapılacaktır.
     

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK
Hibe sözleşmeleri imzalandıktan sonra sözleşmeler bakanlığa gönderilecek. Hibe sözleşmeleri geçen hafta içinde İlçelerde Kaymakamlıklarda imzalandı. Bakanlığa imzalanan sözleşmeler gönderildi. Kooperatiflerimiz mal alım sürecine girdi.
 
Kooperatiflerimiz ilgili firmayla alım sözleşmelerini imzalayıp, mal alımı yapıldıktan, alınan mal yerinde Müdürlüğümüzce görülecek rapor haline getirilecek ve Kooperatif ödeme talep formu ekinde, diğer belgeleri ile birlikte, Müdürlüğümüze ödemenin yapılması için müracaat edecektir. Evrakların incelenmesinden sonra Kooperatiflerin proje tutarının (KDV hariç)  %75 i oranında ödeme yapılacaktır. 16.10.2020
 
 
 

Seyfettin ÇETİNER
Ticaret İl Müdürü
İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı